Recap | Results

Licensed to Exact Timing - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 4/18/2014 08:41 PM
                   SEWANEE TIGERS TRACK & FIELD - 4/18/2014                    
                         MOUNTAIN LAUREL INVITATIONAL                          
                                  SEWANEE, TN                                  
                                    Results                                    
 
Women 100 Meter Dash
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
Finals
  1 Monroe, Morgan            SR Emory                  12.54      12.64   NWI  2  10   
  2 Davis, Danielle           FR West Georgia           12.50      12.66   NWI  2   8   
  3 Wilkerson, Raven          FR West Georgia           12.80      12.86   NWI  2   6   
  4 Brown, Whitney            JR North Alabam           12.69      12.97   NWI  2   5   
  5 Allen, Andraea            FR West Georgia           12.90      12.99   NWI  1   4   
  6 Fulutudilu, Ode           FR Lee (Tenn.)            12.78      13.11   NWI  2   3   
  7 Dixon, Jothani            FR Birmingham-S           12.50      13.31   NWI  2   2   
  8 Latimore, Ke'Yuana        FR West Georgia                      13.60   NWI  1   1   
  9 Robinson, Markia          SO Birmingham-S           12.90      13.77   NWI  2 
 10 German, Hollie            FR Lee (Tenn.)            13.15      13.99   NWI  1 
 11 Bedford, Lauren           SO Birmingham-S                      14.02   NWI  1 
 12 Lyerly, Haley             FR U. of the So           14.40      14.23   NWI  1 
 13 Frazier, Amber            SO West Georgia                      14.73   NWI  1 
 -- Hannah, Molly             JR North Alabam           13.20        DNS   NWI  1 
 -- Davis, Erin               FR Birmingham-S           12.77        DNS   NWI  2 
 -- Thomas, Maggie            FR U. of the So           14.64        DNS   NWI  1 
 
Women 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Monroe, Morgan            SR Emory                  25.62      26.21   0.2  3  10   
  2 Allen, Andraea            FR West Georgia           26.50      26.83   0.2  3   8   
  3 Aiello, Alexandra         SO Emory                  26.89      27.17   0.2  3   6   
  4 Chisholm, Brittany        JR Birmingham-S           27.95      27.37  +0.0  2   5   
  5 Wilkerson, Raven          FR West Georgia           26.59      27.44   0.2  3   4   
  6 Bakare, Ganiyat           SO West Georgia           26.30      27.51   0.2  3   3   
  7 Dixon, Jothani            FR Birmingham-S           27.00      27.74   0.2  3   2    27.734
  8 Fulutudilu, Ode           FR Lee (Tenn.)            27.00     J27.74  +0.0  2   1    27.738
  9 Latimore, Ke'Yuana        FR West Georgia                      27.81  +0.0  1 
  9 Harunk, Kellie            FR Emory                  27.10      27.81  +0.0  2 
 11 Miller, Storyie           SO Lee (Tenn.)            28.30      28.40  +0.0  1 
 12 Robinson, Markia          SO Birmingham-S           28.00      28.41  +0.0  2 
 13 Frazier, Amber            SO West Georgia           28.23      28.46  +0.0  2 
 14 Bryan, Emily              FR Lee (Tenn.)            27.80      28.60  +0.0  2 
 15 Egwu, Angela              SO West Georgia           29.00      29.01  +0.0  1 
 16 Prugh, Brianna            SO Lee (Tenn.)            29.19      29.35  +0.0  1 
 17 German, Hollie            FR Lee (Tenn.)            27.50      29.37  +0.0  2 
 -- Davis, Erin               FR Birmingham-S           27.15        DNS  +0.0  2 
 -- Pohl, Katie               JR Emory                  29.03        DNS  +0.0  1 
 -- Jordan, Sage              FR Birmingham-S           26.90        DNS   0.2  3 
 -- Kalafut, Maggie              Dalton State           32.00        DNS  +0.0  1 
 -- Lyerly, Haley             FR U. of the So           29.37        DNS  +0.0  1 
 -- Puymartin, L'Or           FR U. of the So           29.05        DNS  +0.0  1 
 -- Davis, Danielle           FR West Georgia           25.59        DNS   0.2  3 
 
Women 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Jordan, Sage              FR Birmingham-S           58.00    1:00.35   2  10   
  2 Frazier, Amber            SO West Georgia         1:05.00    1:03.32   2   8   
  3 Davis, Erin               FR Birmingham-S                    1:04.58   1   6   
  4 Harunk, Kellie            FR Emory                1:02.90    1:04.79   2   5   
  5 Egwu, Angela              SO West Georgia                    1:05.55   1   4   
  6 Traylor, Mallory          FR West Georgia         1:09.33    1:09.24   1   3   
  7 Duran, Delisha            SO U. of the So         1:08.80    1:11.65   2   2   
  8 Bethune, Caprianna        FR West Georgia         1:10.00    1:12.91   1   1   
 -- Kalafut, Maggie              Dalton State         1:07.00        DNS   2 
 -- Pohl, Katie               JR Emory                1:03.99        DNS   2 
 -- Chisholm, Brittany        JR Birmingham-S         1:03.93        DNS   2 
 -- Lealand, Flanagan         JR North Alabam         1:07.17        DNS   2 
 -- Katherine, Steinman       JR North Alabam         1:12.00        DNS   1 
 
Women 800 Meter Run
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Prugh, Brianna            SO Lee (Tenn.)          2:18.00    2:22.37   3  10   
  2 Young, Alexa              SO Emory                2:25.00    2:23.93   3   8   
  3 Miller, Storyie           SO Lee (Tenn.)          2:22.00    2:24.27   3   6   
  4 Weems, Kiera                 Unattached           2:21.00    2:25.16   3   5   
  5 Bass, Katie               SO Birmingham-S         2:22.00    2:26.76   3   4   
  6 Lee, Amy                  SO U. of the So         2:35.00    2:27.30   2   3   
  7 Jacobo, Nayeli               Dalton State         2:18.00    2:28.44   3   2   
  8 Hensley, Natalie             Dalton State         2:20.00    2:29.20   3   1   
  9 Dove, Taylor              FR West Georgia         2:26.00    2:30.07   2 
 10 Ilowite, June             JR Emory                2:25.03    2:30.89   2 
 11 Matthews, Ashley          JR Lee (Tenn.)          2:26.00    2:34.37   2 
 12 Lovelace, Lori Anna       SO North Alabam         2:38.06    2:41.45   2 
 13 Brown, Casey              JR West Georgia         2:37.98    2:44.51   2 
 14 Wilson, Alison            FR West Georgia         2:50.00    2:46.14   1 
 15 Buice, Amy                SO U. of the So         2:40.00    2:49.00   1 
 16 Egwu, Angela              SO West Georgia         2:49.46    3:07.66   1 
 -- Arnesen, Emily            SR Lee (Tenn.)          2:24.00        DNS   3 
 -- Williams, Ashley          FR West Georgia         3:10.00        DNS   1 
 -- Riel, Rachel              FR Lee (Tenn.)          2:30.00        DNS   2 
 -- Traylor, Mallory          FR West Georgia         2:40.00        DNS   1 
 -- Hensley, Autumn           SO North Alabam         2:41.01        DNS   1 
 -- Perry, Kate               FR U. of the So         2:51.24        DNS   1 
 -- Stancil, Marlah           SO North Alabam         2:31.30        DNS   2 
 -- Erin, Covington           JR North Alabam         2:40.00        DNS   1 
 -- Bethune, Caprianna        FR West Georgia         2:55.00        DNS   1 
 
Women 1500 Meter Run
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Gogniat, Marissa          JR Emory                4:48.45    4:50.57   2  10   
  2 Weems, Kiera                 Unattached           5:00.00    4:51.34   2   8   
  3 Laushey, Morgan           FR West Georgia         5:03.00    4:58.60   2   6   
  4 Lee, Amy                  SO U. of the So         5:09.03    4:59.05   2   5   
  5 Matthews, Ashley          JR Lee (Tenn.)          4:58.00    5:03.05   2   4   
  6 Childers, Jessica         SO Lee (Tenn.)          4:58.00    5:04.44   2   3   
  7 Jacobo, Nayeli               Dalton State         5:00.00    5:05.49   2   2   
  8 Roland, Savannah          FR North Alabam         5:18.30    5:14.55   1   1   
  9 Simpson, Stephanie        SO North Alabam         5:26.42    5:26.18   1 
 10 Erin, Covington           JR North Alabam         5:55.00    5:29.26   1 
 11 Brooks, Caroline          SR U. of the So         5:17.11    5:29.60   1 
 12 Hensley, Autumn           SO North Alabam         5:37.44    5:29.79   1 
 13 King, Danielle            FR Lee (Tenn.)          5:35.00    5:31.71   1 
 14 Diaz, Annie               FR Life                 5:38.00    5:41.10   1 
 15 Acocella, Victoria        SR North Alabam         5:23.56    5:41.99   1 
 -- Brown, Casey              JR West Georgia         5:19.23        DNS   1 
 -- Ports, Victoria           JR Birmingham-S         5:12.00        DNS   2 
 -- Bass, Katie               SO Birmingham-S         5:00.00        DNS   2 
 -- Brady, Olivia             SO North Alabam         5:15.04        DNS   2 
 -- Lovelace, Lori Anna       SO North Alabam         5:22.40        DNS   1 
 -- Riel, Rachel              FR Lee (Tenn.)          5:18.00        DNS   1 
 
Women 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Pittman, Elise            FR Birmingham-S        11:02.00   10:53.97   10   
  2 Smith, Willow             SR U. of the So        11:23.24   10:55.59    8   
  3 Matthews, Ashley          JR Lee (Tenn.)         10:50.00   11:00.55    6   
  4 Laushey, Morgan           FR West Georgia        11:09.88   11:09.94    5   
  5 Brady, Olivia             SO North Alabam        11:33.96   11:18.62    4   
  6 Childers, Jessica         SO Lee (Tenn.)         10:42.64   11:27.27    3   
  7 Roberts, Caroline         SR U. of the So        11:40.00   11:28.60    2   
  8 Walsh, Shannon            FR Birmingham-S        12:00.00   11:36.16    1   
  9 Palmer, Shannon           JR Emory               11:11.37   11:38.51  
 10 Bodron, Grace             FR Covenant                       11:45.57  
 11 Bingham, Alexandra        FR U. of the So        11:55.75   11:48.05  
 12 Anderson, Esther          SO Covenant                       12:00.25  
 13 Holdbrooks, Kelsey        SO Birmingham-S        11:45.00   12:05.01  
 14 Brown, Anna               FR North Alabam        13:00.00   12:21.81  
 15 Cargill, Ruthie           SO Covenant                       12:32.50  
 16 Rock, Sarah               SR U. of the So        12:21.12   13:50.34  
 -- Carden, Emily             JR Lee (Tenn.)         12:30.00        DNS  
 -- Lovelace, Lori Anna       SO North Alabam        11:40.00        DNS  
 -- Harrison, Izzy            JR U. of the So        12:00.25        DNS  
 
Women 100 Meter Hurdles
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Monroe, Morgan            SR Emory                  14.36      14.78  +0.0  10   
  2 Parra, Hannah             JR Emory                  16.20      16.32  +0.0   8   
  3 Bakare, Ganiyat           SO West Georgia           16.80      16.97  +0.0   6   
  4 Bryan, Emily              FR Lee (Tenn.)            15.90      17.61  +0.0   5   
  5 Davis, Taylor             FR Birmingham-S           18.18      18.16  +0.0   4   
 -- Thomas, Maggie            FR U. of the So           18.39        DNS  +0.0 
 
Women 400 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bryan, Emily              FR Lee (Tenn.)          1:06.00    1:07.19   10   
  2 Parra, Hannah             JR Emory                1:06.00    1:07.66    8   
  3 Smith, Hannah             JR Emory                1:07.50    1:08.31    6   
  4 Puymartin, L'Or           FR U. of the So         1:12.30    1:08.94    5   
  5 Bakare, Ganiyat           SO West Georgia         1:10.94    1:09.54    4   
  6 Arnesen, Emily            SR Lee (Tenn.)          1:09.50    1:15.04    3   
  7 Bedford, Lauren           SO Birmingham-S         1:17.00    1:20.92    2   
 
Women 3000 Meter Steeplechase
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Levy, Mackenzie           SO Emory               12:20.06   12:41.60   10   
  2 Brown, Casey              JR West Georgia        13:38.00   13:17.23    8   
 
Women 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 West Georgia  'A'                                   50.53      50.16   10   
  2 North Alabama  'A'                                  52.18      52.67    8   
  3 U. of the South  'A'                                55.50      55.50    6   
 -- Birmingham-Southern  'A'                            50.61         DQ   50.84 ZONE 1
 
Women 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 West Georgia  'A'                                 4:07.23    4:11.80   10   
  2 Birmingham-Southern  'A'                          4:10.00    4:16.23    8   
  3 U. of the South  'A'                              4:42.97    4:28.53    6   
  4 West Georgia  'B'                                 4:30.00    4:29.14    5   
 -- Emory  'A'                                        4:08.34        DNS  
 
Women High Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Bromirski, Elizabeth      SR Birmingham-S           1.60m      1.60m    5-03.00  10   
  2 Amberson, Alyssa          FR Birmingham-S           1.45m      1.50m    4-11.00   8   
  3 Davis, Taylor             FR Birmingham-S           1.54m      1.40m    4-07.00   6   
  4 Wilson, Alison            FR West Georgia           1.42m     J1.40m    4-07.00   5   
 -- DeWine, Harper            FR Birmingham-S           1.54m        DNS            
 
Women Pole Vault
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Kim, Elaina               JR Emory                  3.20m      3.05m   10-00.00  10   
  2 Plog, Jodi                FR Birmingham-S           3.05m      2.75m    9-00.25   8   
  3 Aiello, Alexandra         SO Emory                  2.85m     J2.75m    9-00.25   6   
 -- Duran, Delisha            SO U. of the So                         NH            
 -- DeWine, Harper            FR Birmingham-S           3.20m        DNS            
 
Women Long Jump
===============================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Bromirski, Elizabeth      SR Birmingham-S           5.23m      4.87m  +0.0  15-11.75  10   
  2 Wilkerson, Raven          FR West Georgia           4.67m      4.62m  +0.0  15-02.00   8   
  3 Hannah, Molly             JR North Alabam           6.00m      4.58m  -0.1  15-00.50   6   
  4 Latimore, Ke'Yuana        FR West Georgia           4.81m      4.53m  -1.4  14-10.50   5   
  5 Davis, Taylor             FR Birmingham-S           4.89m     J4.53m  -1.9  14-10.50   4   
  6 Amberson, Alyssa          FR Birmingham-S           3.96m      4.19m  +0.0  13-09.00   3   
  7 Thomas, Maggie            FR U. of the So           4.46m      4.11m  +0.0  13-06.00   2   
  8 Chisholm, Brittany        JR Birmingham-S           4.11m      3.83m   NWI  12-06.75   1   
 -- Katherine, Steinman       JR North Alabam           5.50m        DNS   NWI           
 
Women Triple Jump
===============================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Bakare, Ganiyat           SO West Georgia          10.75m     10.46m  +0.0  34-04.00  10   
  2 Hannah, Molly             JR North Alabam          12.00m     10.25m  +0.0  33-07.50   8   
  3 Bromirski, Elizabeth      SR Birmingham-S          10.58m     10.07m  +0.0  33-00.50   6   
  4 Davis, Taylor             FR Birmingham-S           9.01m      9.52m  +0.0  31-03.00   5   
  5 Byrd, Lynsie              FR Birmingham-S           9.11m      9.18m  +0.0  30-01.50   4   
  6 Chisholm, Brittany        JR Birmingham-S           8.49m      9.16m  +0.0  30-00.75   3   
  7 Amberson, Alyssa          FR Birmingham-S           9.79m      9.12m  +0.0  29-11.25   2   
 -- DeWine, Harper            FR Birmingham-S           9.45m        DNS   NWI           
 
Women Shot Put
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Gash, Kayla               SO Lee (Tenn.)           10.26m     10.70m   35-01.25  10   
  2 Akinwumiju, Josephine     FR Emory                 11.38m     10.38m   34-00.75   8   
  3 Builta, Emory             FR Birmingham-S          10.72m      9.97m   32-08.50   6   
  4 Tull, Ulrica              JR Emory                  9.45m      9.73m   31-11.25   5   
  5 Armah, Alexandria         SO West Georgia           9.81m      9.35m   30-08.25   4   
  6 Crump, Allie              SO Birmingham-S           8.56m      8.33m   27-04.00   3   
  7 Metz, Bethany             FR Lee (Tenn.)            8.50m      6.74m   22-01.50   2   
  8 Hewitt, Alexis            SO Lee (Tenn.)            8.50m      5.63m   18-05.75   1   
  9 Sillcocks, Elizabeth      FR Lee (Tenn.)            8.50m      5.12m   16-09.75 
 10 Carden, Emily             JR Lee (Tenn.)            8.50m      4.53m   14-10.50 
 -- Williams, Ashley          FR West Georgia                        DNS            
 -- Vaughn, Callie            FR Dalton State                        DNS            
 -- Aiello, Alexandra         SO Emory                  9.26m        DNS            
 -- Bone, Destini             SR Birmingham-S          12.88m        DNS            
 
Women Discus Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Builta, Emory             FR Birmingham-S          38.95m     38.13m     125-01  10   
  2 Nelson, Amy               JR U. of the So          33.16m     35.43m     116-03   8   
  3 Gash, Kayla               SO Lee (Tenn.)           38.50m     33.77m     110-09   6   
  4 Byrd, Lynsie              FR Birmingham-S          34.06m     32.35m     106-02   5   
  5 Richter, Ashlyn           JR North Alabam          33.34m     31.75m     104-02   4   
  6 Armah, Alexandria         SO West Georgia          26.76m     30.37m      99-08   3   
  7 Akinwumiju, Josephine     FR Emory                 30.95m     30.00m      98-05   2   
  8 Crump, Allie              SO Birmingham-S          27.70m     25.23m      82-09   1   
  9 Hoeninghausen, Maddie     JR Emory                 18.71m     24.34m      79-10 
 10 Katherine, Steinman       JR North Alabam          30.25m     14.16m      46-05 
 -- Bone, Destini             SR Birmingham-S          20.92m        DNS            
 -- Vaughn, Callie            FR Dalton State                        DNS            
 -- Tull, Ulrica              JR Emory                               DNS            
 
Women Hammer Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Tull, Ulrica              JR Emory                 41.45m     45.84m     150-05  10   
  2 Nelson, Amy               JR U. of the So          40.67m     40.21m     131-11   8   
  3 Builta, Emory             FR Birmingham-S          38.42m     35.27m     115-08   6   
  4 Akinwumiju, Josephine     FR Emory                            31.84m     104-05   5   
  5 Crump, Allie              SO Birmingham-S          30.02m     30.64m     100-06   4   
 -- Bone, Destini             SR Birmingham-S                        DNS            
 
Women Javelin Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Hoeninghausen, Maddie     JR Emory                 34.51m     31.67m     103-11  10   
  2 Byrd, Lynsie              FR Birmingham-S          31.72m     29.58m      97-00   8   
  3 Crump, Allie              SO Birmingham-S          31.42m     27.75m      91-00   6   
 -- Stempak, Kristen          SO Birmingham-S          16.68m        DNS            
 -- Builta, Emory             FR Birmingham-S                        DNS            
 
Men 100 Meter Dash
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Noorbergen, Jacob            Unattached             10.95      11.04  +0.0  2  10   
  2 Kamara, Dennis            FR Emory                  10.91      11.27  +0.0  2   8   
  3 Brown, Cortez             JR U. of the So           11.38      11.28  +0.0  2   6   
  4 Cisco, Mark               SO Lee (Tenn.)            11.20      11.38  +0.0  2   5   
  5 Mann, Cody                SR Birmingham-S           11.27      11.42  +0.0  2   4   
  6 Frazier, Jordan           SO Birmingham-S           11.00      11.49  +0.0  2   3   
  7 Hirakawa, Josh            SR U. of the So           11.59      11.67  +0.0  2   2    11.661
  8 Jones, Quentin            JR U. of the So           11.62     J11.67  +0.0  1   1    11.665
  9 Moserowitz, Mike          SR Emory                  11.49      11.81  +0.0  2 
 10 Rhea, Evan                JR Emory                  11.86      11.84  +0.0  1 
 11 Wright, Connor            SO Birmingham-S           11.95      12.05  +0.0  1 
 12 Murphy, Kirk              FR U. of the So                      12.06  +0.0  1 
 13 Thomas, William           FR U. of the So           12.58      12.74  +0.0  1 
 
Men 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Noorbergen, Jacob            Unattached             22.63      22.11  +0.0  3  10   
  2 Rosenberg, Zachary        SO Emory                  22.90      22.62  +0.0  3   8   
  3 Hoberman, Max             SO Emory                  22.30      22.76  +0.0  3   6   
  4 Kamara, Dennis            FR Emory                  22.50      22.82  +0.0  3   5   
  5 Lewis, Scott              FR Birmingham-S           22.88      23.22  +0.0  3   4   
  6 Brown, Cortez             JR U. of the So           23.42      23.27  +0.0  3   3   
  7 Cisco, Mark               SO Lee (Tenn.)            23.50      23.53  +0.0  3   2   
  8 Merrell, Will             JR U. of the So           24.01      23.76  +0.0  2   1   
  9 Rhea, Evan                JR Emory                  23.70      23.83  +0.0  2 
 10 Jones, Quentin            JR U. of the So           24.10      24.33  +0.0  2 
 11 DuBose, Will              FR U. of the So           24.83      24.79  +0.0  2 
 12 Yelverton, William           Unattached             25.06      25.30  +0.0  2 
 13 Thomas, William           FR U. of the So           25.89      26.08  +0.0  1 
 14 Thoukoua, Fridien         FR U. of the So           26.79      26.55  +0.0  1 
 -- Murphy, Kirk              FR U. of the So           24.87        DNS  +0.0  2 
 -- Davis, Ridge              FR U. of the So           25.96        DNS  +0.0  1 
 -- Moserowitz, Mike          SR Emory                  23.65        DNS  +0.0  2 
 -- Mann, Cody                SR Birmingham-S           23.61        DNS  +0.0  3 
 -- Mennel, Louis             JR Emory                  24.70        DNS  +0.0  2 
 
Men 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hoberman, Max             SO Emory                  49.31      49.92   10   
  2 Rosenberg, Zachary        SO Emory                  49.80      50.47    8   
  3 Merrell, Will             JR U. of the So           52.85      53.28    6   
  4 Yelverton, William           Unattached             55.78      56.88    5   
  5 Thoukoua, Fridien         FR U. of the So         1:01.37      58.49    4   
 
Men 800 Meter Run
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Walker, Mike              SR Lee (Tenn.)          1:56.50    1:55.91   3  10   
  2 McIsaac, Ian              FR Emory                1:57.02    1:56.06   3   8   
  3 Marsh, Walker             FR Emory                1:57.89    1:56.61   2   6   
  4 Kipchumba, Emmanuel       SO Lee (Tenn.)          1:54.20    1:57.07   3   5   
  5 Matheson, William         SR Emory                1:55.98    1:57.61   3   4   
  6 Emerson, Amiel            SO U. of the So         1:57.87    1:57.90   3   3   
  7 Gullette, Adam            SO Lee (Tenn.)          1:54.50    1:58.22   2   2   
  8 Traynelis, Josh           SO Emory                1:58.04    1:59.15   2   1   
  9 Hemingway, Andrew         SO Emory                1:58.88    1:59.27   3 
 10 Hill, Alec                SO U. of the So         2:00.20    1:59.90   3 
 11 Weiner, Eric              JR Emory                1:57.80    2:00.07   2 
 12 Elliott, Terris           SO Lee (Tenn.)          1:56.50    2:00.47   2 
 13 Bowlick, Caleb            FR Birmingham-S         2:01.00    2:01.58   2 
 14 Johnstone, Foster         FR Birmingham-S         2:02.00    2:01.63   1 
 15 Lepik, Bradford           SO U. of the So         2:02.25    2:01.96   1 
 16 McOmber, Timothy          FR Birmingham-S         2:05.00    2:05.51   1 
 17 Hindes, Keenen            FR Lee (Tenn.)          2:03.00    2:06.00   1 
 18 Jetmundsen, Taylor        SO U. of the So         2:09.00    2:09.95   1 
 19 Woodman, John                Unattached           2:00.00    2:10.17   2 
 20 Smith, Blake              FR Lee (Tenn.)          2:05.00    2:10.71   1 
 21 Tauzer, Adam              SO Lee (Tenn.)          2:10.00    2:11.47   1 
 -- Knuth, Justin             SO Lee (Tenn.)          1:56.00        DNF   2 
 -- White, John               SO Birmingham-S         1:58.00        DNS   3 
 -- Faulk, Will               FR Birmingham-S         2:02.00        DNS   1 
 -- Crook, Joseph             SO Lee (Tenn.)          2:05.00        DNS   1 
 
Men 1500 Meter Run
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Elliott, Terris           SO Lee (Tenn.)          3:56.50    4:03.25   2  10   
  2 McBane, Michael           FR Emory                           4:05.23   2   8   
  3 Knuth, Justin             SO Lee (Tenn.)          4:10.00    4:09.71   2   6   
  4 Crook, Joseph             SO Lee (Tenn.)          4:15.00    4:12.11   1   5   
  5 McOmber, Timothy          FR Birmingham-S         4:10.00    4:12.34   2   4   
  6 Cook, Parker                 Dalton State         4:17.00    4:17.26   1   3   
  7 Woodman, John                Unattached           4:07.00    4:17.45   2   2   
  8 Ruhling, Seth             FR Lee (Tenn.)          4:08.00    4:17.95   2   1   
  9 Babineaux, Chase             Unattached           4:20.00    4:21.84   1 
 10 Hindes, Keenen            FR Lee (Tenn.)          4:06.00    4:22.65   2 
 11 Oden, Clay                FR North Alabam         4:32.00    4:24.01   1 
 12 Smith, Blake              FR Lee (Tenn.)          4:12.00    4:24.42   1 
 13 Dillon, Stephen           JR Covenant             4:20.00    4:29.83   1 
 14 Cross, Matt               FR North Alabam         4:38.00    4:33.69   1 
 15 Benefield, Adam           FR North Alabam         4:45.00    4:35.59   1 
 16 Gaikwad, Hirsh            JR Emory                4:35.00    4:48.90   1 
 17 Yates, Tim                FR Lee (Tenn.)          4:40.00    4:49.24   1 
 18 Orrison, Zach             JR Lee (Tenn.)          4:38.00    4:49.32   1 
 19 Bailey, Mac               FR U. of the So         5:11.05    5:19.29   1 
 -- White, John               SO Birmingham-S         4:10.00        DNS   2 
 -- Roberts, Christopher      FR Birmingham-S         4:11.96        DNS   2 
 -- Walker, Mike              SR Lee (Tenn.)          3:54.50        DNS   2 
 -- Gullette, Adam            SO Lee (Tenn.)          4:07.00        DNS   2 
 -- Mulder, Eddie             SR Emory                4:05.00        SCR     
 
Men 3000 Meter Run
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Walker, Mike              SR Lee (Tenn.)          8:23.56    8:59.55   2  10   
  2 Pacheco, Issac               Dalton State         9:25.00    9:16.36   2   8   
  3 Crook, Joseph             SO Lee (Tenn.)          9:10.00    9:19.08   2   6   
  4 Stockton, Logan           FR U. of the So         9:07.76    9:20.02   2   5   
  5 Ruhling, Seth             FR Lee (Tenn.)          8:53.00    9:27.57   2   4   
  6 Grimes, Jason             SR U. of the So         9:45.95    9:30.43   1   3   
  7 McAlister, Mark           FR U. of the So                    9:32.41   1   2   
  8 Perez, Camden             SO Lee (Tenn.)          8:48.94    9:34.61   2   1   
  9 Shultz, Patrick           FR Lee (Tenn.)          9:17.77    9:37.34   2 
 10 Redden, Jourdan           FR U. of the So        10:06.81    9:41.59   1 
 11 Oden, Clay                FR North Alabam         9:45.00    9:44.45   1 
 12 Dillon, Stephen           JR Covenant                        9:47.83   1 
 13 Gorter, Matt              SR Covenant                       10:01.20   1 
 14 Cross, Matt               FR North Alabam         9:48.00   10:10.43   1 
 15 Benefield, Adam           FR North Alabam         9:45.00   10:12.21   1 
 16 Cronin, Terry             JR U. of the So        10:33.48   10:12.46   1 
 17 Jantomaso, Justin         FR Covenant                       10:23.01   1 
 18 Rasmussen, Hunter         SO Covenant                       10:24.46   1 
 19 Mitchell, Si              FR Covenant                       10:32.15   1 
 20 Lundy, Jackson            FR U. of the So                   10:37.16   1 
 21 Lavender, Eli             FR U. of the So        10:24.18   10:49.90   1 
 22 Gardner, Eliot            JR Covenant                       11:14.45   1 
 -- Gullette, Adam            SO Lee (Tenn.)          9:10.00        DNF   2 
 -- Knuth, Justin             SO Lee (Tenn.)          9:30.00        DNS   2 
 -- Elliott, Terris           SO Lee (Tenn.)          9:10.00        DNS   2 
 -- Smith, Blake              FR Lee (Tenn.)          9:30.00        DNS   2 
 -- Roberts, Christopher      FR Birmingham-S         9:10.00        DNS   2 
 
Men 110 Meter Hurdles
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Frazier, Jordan           SO Birmingham-S           15.28      15.68  +0.0  10   
  2 Hirakawa, Josh            SR U. of the So           15.97      15.83  +0.0   8   
  3 Rabushka, Adam            SO Emory                  15.64      15.86  +0.0   6   
  4 Mohile, Ankush            JR Emory                  15.62      16.32  +0.0   5   
 
Men 400 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Rabushka, Adam            SO Emory                  54.77      56.96   10   
  2 Mohile, Ankush            JR Emory                  57.92      59.01    8   
  3 Wright, Connor            SO Birmingham-S           58.00    1:02.16    6   
  4 Patton, Joshua            JR Birmingham-S         1:04.48    1:04.20    5   
  5 Frazier, Jordan           SO Birmingham-S           57.40    1:05.43    4   
 
Men 3000 Meter Steeplechase
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Perez, Camden             SO Lee (Tenn.)          9:38.00    9:48.08   10   
  2 Clesi, Christian          SR Birmingham-S         9:50.00   10:02.58    8   
  3 Shultz, Patrick           FR Lee (Tenn.)          9:44.00   10:13.18    6   
  4 Harris, Kyle              SO Berry                          10:16.28    5   
  5 Wild, Scotty              JR Birmingham-S         9:52.00   10:21.16    4   
  6 Cohen, Sam                FR Emory                9:53.18   10:36.02    3   
  7 Mushrush, Daniel          FR Berry                          11:18.28    2   
 
Men 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 U. of the South  'A'                                44.35      45.11   10   
 -- Birmingham-Southern  'A'                            44.05        DNF  
 
Men 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 U. of the South  'A'                              3:35.58    3:30.28   10   
  2 Emory  'A'                                        3:23.45    3:32.37    8   
  3 U. of the South  'B'                              3:37.59    4:02.54    6   
 -- Birmingham-Southern  'A'                          3:25.00        DNS  
 
Men High Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Bassell, Brandon          SR Emory                  1.93m      1.85m    6-00.75  10   
  2 Hirakawa, Josh            SR U. of the So           1.80m      1.80m    5-10.75   8   
  3 Osbourne, Dametris        SO Emory                  1.79m      1.75m    5-08.75   6   
  4 Lewis, Scott              FR Birmingham-S                      1.70m    5-07.00   5   
 -- Mann, Cody                SR Birmingham-S           1.81m         NH            
 -- Mose, Jibreel             SO Birmingham-S           1.53m        DNS            
 
Men Pole Vault
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Ballard, Hank             SR Birmingham-S           4.66m      4.25m   13-11.25  10   
  2 Kim, Andy                 SO Emory                  3.95m      4.10m   13-05.25   8   
  3 Nader, Somon              SR Emory                  3.85m      3.80m   12-05.50   5   
  3 Mennel, Louis             JR Emory                  3.80m      3.80m   12-05.50   5   
  3 Simon, Andrew             FR Birmingham-S           4.01m      3.80m   12-05.50   5   
  6 Hutner, Daniel            FR Emory                  3.07m      3.05m   10-00.00   3   
 -- Izbrand, Mark             SO Birmingham-S                         NH            
 -- Walters, Thomas           SR U. of the So           3.95m         NH            
 -- Spradlin, Cody            JR Birmingham-S                        DNS            
 -- DuBose, Will              FR U. of the So           3.35m        DNS            
 
Men Long Jump
===============================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Lewis, Scott              FR Birmingham-S           6.58m      6.59m  -2.2  21-07.50  10   
  2 Moserowitz, Mike          SR Emory                  6.56m      6.22m  -0.1  20-05.00   8   
  3 Hoberman, Max             SO Emory                  6.32m      6.00m  -2.4  19-08.25   6   
  4 Mann, Cody                SR Birmingham-S           6.53m      5.89m  +0.0  19-04.00   5   
  5 Patton, Joshua            JR Birmingham-S           5.41m      5.43m  +0.0  17-09.75   4   
  6 Jones, Quentin            JR U. of the So                      5.13m  +0.0  16-10.00   3   
 -- Mose, Jibreel             SO Birmingham-S           5.71m        DNS   NWI           
 
Men Triple Jump
===============================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Lewis, Scott              FR Birmingham-S          12.42m     12.13m  +0.0  39-09.75  10   
  2 Patton, Joshua            JR Birmingham-S          12.30m     12.02m  +0.0  39-05.25   8   
 -- Mose, Jibreel             SO Birmingham-S                        DNS   NWI           
 
Men Shot Put
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Snow, Michael             FR Birmingham-S          13.22m     13.20m   43-03.75  10   
  2 Seigel, Jack              SO Emory                 13.09m     12.31m   40-04.75   8   
  3 Hagood, Will              SR Birmingham-S          12.30m     11.52m   37-09.50   6   
  4 Scott, Lonnie             FR U. of the So          10.84m     11.50m   37-08.75   5   
  5 Lutomski, David           JR Birmingham-S                      7.38m   24-02.50   4   
  6 Mai, Kendrick             FR U. of the So           7.31m      7.35m   24-01.50   3   
 -- Tauzer, Adam              SO Lee (Tenn.)            8.00m        DNS            
 
Men Discus Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Seigel, Jack              SO Emory                 44.02m     43.37m     142-03  10   
  2 Snow, Michael             FR Birmingham-S          40.19m     39.41m     129-03   8   
  3 Jarl, Taylor              SO Emory                 33.46m     34.47m     113-01   6   
  4 Hagood, Will              SR Birmingham-S          23.66m     27.56m      90-05   5   
  5 Mai, Kendrick             FR U. of the So          17.77m     16.52m      54-02   4   
 
Men Hammer Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Snow, Michael             FR Birmingham-S                     44.47m     145-11  10   
  2 Jarl, Taylor              SO Emory                 35.67m     38.55m     126-06   8   
  3 Hagood, Will              SR Birmingham-S          40.91m     38.32m     125-09   6   
 
Men Javelin Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Ballard, Hank             SR Birmingham-S          60.50m     60.58m     198-09  10   
  2 Mann, Cody                SR Birmingham-S          49.14m     45.85m     150-05   8   
  3 Mennel, Louis             JR Emory                 38.06m     40.75m     133-08   6   
  4 Davis, Ridge              FR U. of the So          40.30m     39.31m     129-00   5   
  5 Izbrand, Mark             SO Birmingham-S          26.10m     29.73m      97-06   4   
  6 Lutomski, David           JR Birmingham-S          20.34m     25.86m      84-10   3   
 
                    Women - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
    1) Birmingham-Southern        173        2) Emory                     147   
    3) West Georgia               139        4) Lee (Tenn.)                73   
    5) U. of the South             55        6) North Alabama              36   
    7) Dalton State                 5                                           
 
                    Men - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
    1) Emory                      201        2) Birmingham-Southern       183   
    3) U. of the South             98        4) Lee (Tenn.)                83   
    5) Dalton State                11        6) Berry                       7