CoSIDA Academic All-District® and All-America® Award Winners

CoSIDA Academic All-District® and All-America® Award Winners

The College Sports Information Directors of America, or CoSIDA, began the distinguished Google Cloud Academic All-America® program in 1952, and since then, has honored thousands of deserving student-athletes from numerous sports across all divisions with these elite Academic All-America® scholar-athlete honors.

Currently, CoSIDA sponsors Academic All-America® programs for men's soccer, women's soccer, football, volleyball, men's basketball, women's basketball, baseball, softball and men's and women's track and field/cross country. Field hockey, men's golf, women's golf, men's lacrosse, women's lacrosse, men's tennis and women's tennis are eligible through the At-Large program.

The University of the South is a member of the organization, and current members of CoSIDA are eligible to nominate and vote in the program.

Student-athletes are nominated and are voted for Academic All-District®. Sewanee is currently inside District 5 that covers NCAA Division III schools in the States of Alabama; Arkansas; Florida; Georgia; Mississippi; Missouri; North Carolina; Puerto Rico; South Carolina; Tennessee; and Virginia.

If a student-athlete is selected as a First Team Academic All-District® representative, they are eligible for an Academic All-American® honor. 

Sewanee has recorded 18 Academic All-America® student-athletes and 40 Academic All-District® members in program history.

For more information on the Google Cloud Academic All-District® and All-America® teams, click here.

 

Google Cloud Academic All-American of the Year, selected by CoSIDA

Year Sport Name
2004  Men's Track & Field/Cross Country Will Copeland

  

Google Cloud Academic All-America®, selected by CoSIDA

Year Sport Name Team Position
1996 Football Ron Briggs 2nd Offensive Line
1997 Football Ron Briggs 2nd Offensive Line
1998 Men's Basketball Ryan Harrigan 2nd Center
2001 Football Ben Tuck 2nd Place Kicker
2002 Football Ben Tuck 1st Place Kicker
  Men's Track & Field/Cross Country Will Copeland 3rd  
2003 Men's Soccer Ian Davis 2nd Defender
  Men's Track & Field/Cross Country Will Copeland 1st  
2004 Men's At-Large Matt Martelli 3rd Swimming
  Men's Track & Field/Cross Country Will Copeland 1st  
  Women's Volleyball Jean Anne Babin 2nd Outside Hitter
2005 Men's At-Large Matt Martelli 3rd Swimming
  Women's Track & Field/Cross Country Jean Anne Babin 2nd  
2007 Women's Track & Field/Cross Country Jean Anne Babin 3rd  
2009 Women's At-Large Jordan Casey 1st Tennis
2013 Women's At-Large Jenny Liles 2nd Tennis
2016 Women's At-Large Lindsey Liles 1st Tennis
2018 Men's Track & Field/Cross Country Owen LeGrone 2nd  

 

Google Cloud Academic All-District®, Selected by CoSIDA

Year Sport Name Team Position
2001 Men's Soccer Ryan Davis 1st   
  Men's Soccer Andy Leffler 1st   
  Football Ben Tuck 1st Place Kicker
  Football Esau McCaulley 2nd Defensive Line
2002 Baseball Kirk Holtgrewe 2nd Outfield
  Men's At-Large Ryan Cosgrove 1st Swimming
  Men's Track & Field/Cross Country Will Copeland 1st  
  Men's Track & Field/Cross Country Adam Thompson 2nd  
  Women's Track & Field/Cross Country Amy Myers 2nd  
  Men's Soccer Andy Leffler 1st Midfielder
  Football Ben Tuck 1st Place Kicker
  Football Graves Fromang 2nd Linebacker
2003 Baseball Matthew Spivey 3rd Catcher
  Men's Track & Field/Cross Country Will Copeland 1st  
  Men's Soccer Ian Davis 1st Defender
  Football Doug Widener 2nd Linebacker
  Volleyball Helen Wiersma 2nd  
2004 Men's At-Large Matt Martelli 1st Swimming
  Men's Track & Field/Cross Country Will Copeland 1st  
  Women's Soccer Michele Phillips 2nd Defender
  Women's Volleyball Jean Anne Babin 1st  
2005 Men's At-Large Joe Carvalho 1st Tennis
  Men's At-Large Matt Martelli 1st Swimming
  Women's At-Large Hallie Blunck 1st Tennis
  Women's At-Large Lauren Willett 1st Swimming
  Men's Track & Field/Cross Country Grant Burrier 1st  
  Men's Track & Field/Cross Country Will Harper 1st  
  Women's Track & Field/Cross Country Jean Anne Babin 1st  
  Men's Soccer Alex Marsden 1st Forward
  Women's Soccer Katie Norfleet 2nd Defender
2007 Women's At-Large Jordan Casey 2nd Tennis
  Women's At-Large Molly Willett 2nd Tennis
  Women's Track & Field/Cross Country Jean Anne Babin 1st  
2008 Women's Track & Field/Cross Country Jane Johnson 2nd  
2009 Women's At-Large Jordan Casey 1st Tennis
2012 Women's At-Large Meg Welton 1st Lacrosse
2013 Women's At-Large Jenny Liles 1st Tennis
2016 Women's At-Large Lindsey Liles 1st Tennis
2018 Men's Track & Field/Cross Country Owen LeGrone 1st  
  Women's Soccer Dayla LaRocque 1st Midfielder

 

Academic All-Americans® are listed in BOLD ITALIC.

Academic All-District® listings are provided as far back as the 2001-02 season. 

 

Information Updated November 8, 2018